Ирско Виски Teeling Blaskpitts Peated Single Malt 0,7л

2,100 ден
Максимално дозволена количина од овој производ во една нарачка е 3
ДОДАДИ ВО КОШНИЧКА

Ирско Виски Teeling Blaskpitts Peated Single Malt 0,7л

Инспирирано од старата древна област Блекпитс, веднаш зад новата дестилерија Виски за виски со седиште во Newумаркет, во старата област Либерти во Даблин, оваа област беше синоним за многу индустрии, а особено куќи за малт. Блекпитс традиционално беше дом на некои од најголемите куќи за малт од јачмен во Ирска. Користејќи чад од тресет за да го исуши јачменот за време на процесот на добивање малт, добиениот исушен малт произведува карактеристичен профил на чаден вкус, што е потпис на еден слад од тресет.

Како и да е, она што го прави Teeling Blackpitts толку уникатно е тројниот процес на дестилација, со што се намалува дел од медицинскиот карактер што би го добиле од традиционалниот шкотски сладок сингл малт и овозможува да заблеска повеќе карактеристичен чад од скара. Ова потоа се комбинира со иновативното созревање на бурето Teeling користејќи и бурбонски и поранешни буриња од бело вино, кое е флаширано на 46% без ладно филтрирање за да произведе навистина различен и уникатен израз на Teeling и ирско виски. Инспирацијата за употреба на овие буриња дојде од претходното флаширање на Teeling 24-годишен сингл малт, кој беше награден како „Најдобар малт во светот“ во 2019 година на Светските награди за виски.
chartarrow

1

50

100

46%
стар килибар
чад од скара, каранфилче, свежи ноти од кора од портокал
Чад од јабоково дрво, мед, ананас на скара
солен чад, ноти од солена карамела
Ирска

Максимално дозволена количина од овој производ во една нарачка е 3
ДОДАДИ ВО КОШНИЧКА
Географско потекло

Ирска
алкохол од јачмен, вода

ПРЕПОРАЧАНИ ПРОИЗВОДИ

Кошничка Bevanda
Вашата кошничка е празна Потврди нарачка Испразни кошничка