Вино Principessa Gavia Gavi 0,75л

670 ден
Максимално дозволена количина од овој производ во една нарачка е 10
ДОДАДИ ВО КОШНИЧКА

Вино Principessa Gavia Gavi 0,75л

Легендата за Principessa Gavia, потекнува од историјата: принцеза со име Гавиа се заљубила во згодно момче кое работело како чувар во судот на татко и. Вљубениот пар барал дозвола од кралот, за да се венчаат, но тој сепак не дозволил да неговата ќерка се венча со човек кој не е од нејзината класа. Во очај, младиот пар побегнал на најдалечниот дел од кралството, подалеку од очите на кралот. Тие успешно ги избегнувале воените трупи, се до една вечер.. уживајќи во значителна количина на локално бело вино, младоженецот ја раскажал својата приказна на локалниот угостител. Угостителот пак, од друга страна пуштил гласини до кралот, за приказната што ја беше чул, за да добие пристојна награда. Воените трупи веднаш ги нашле и ги донеле кај кралот, за да се соочат со казната што им следи. Кралот, се задлабочил во очите на својата ќерка и не можел а да не и прости. Ја благословил нивната врска и како свадбен подарок, им дозволил да одлучат во кој град ќе живеат. Во нејзина чест, градот го именувале ГАВИ, како и шармантното вино кое го пиеле таа вечер.
chartarrow

1

50

100

12%
Светло златна
Ананс и зелено јаболко
Нежна киселост
Деликатен сув финиш

Максимално дозволена количина од овој производ во една нарачка е 10
ДОДАДИ ВО КОШНИЧКА
Географско потекло

Италија
Бело вино од 12% алкохол
Слични производи

ПРЕПОРАЧАНИ ПРОИЗВОДИ

Кошничка Bevanda
Вашата кошничка е празна Потврди нарачка Испразни кошничка