Meszcal 400 Conejos 0.7l

2,550 ден
Максимално дозволена количина од овој производ во една нарачка е 0
Нема на залиха
Најавете се за да добиете информации за производот

Meszcal 400 Conejos 0.7l

Приказната за 400 Conejos, Мексиканскиот #1 Мескал, започнува со родната мезоамериканска религиозна традиција која им дозволувала само на свештениците да воспостават канал за комуникација со боговите.
За да го постигнат тоа, тие практикувале ритуално пиење на пијалоци направени од агаве. Таквите пијалоци биле исклучиво за религиозни церемонии и за духовната елита.

Боговите на пијалоците колективно биле наречени центзон-точтин (400 зајаци) на Нахуатл. Бројот 400 беше синоним за „безброј“ и „неброен“.
Се верува дека духот на 400-те зајаци продолжува до ден-денес во секое шише од овој фин мескал.
chartarrow

1

50

100

40%
Кристално со светли сребрени нијанси
Се појавува цвет од цитрус и портокал, што доведува до повеќе овошни ароми
Балансирани цитрусни и билни ноти, засилени со зелено овошје и чад од сварената агаве
Мек и сложен со допир на чад
Мексико

Максимално дозволена количина од овој производ во една нарачка е 0
Нема на залиха
Географско потекло

Мексико
Алкохол од агаве, вода
Слични производи

ПРЕПОРАЧАНИ ПРОИЗВОДИ

Кошничка Bevanda
Вашата кошничка е празна Потврди нарачка Испразни кошничка